Alerji Ankara

  Alerji Ankara, bağışıklık sisteminin, normalde zararsız bir yapıya sahip olan maddelere karşı aşırı duyarlı olması ve bu maddelere maruz kalınması durumunda histamin ve antikor salınımında bulunmasıdır. İnsanlar, diğer tüm kompleks canlılar gibi bedenlerini dış tehditlere karşı koruyan bağışıklık sistemine sahiptirler. Bağışıklık sistemimiz, patojenleri (hastalık yapıcı madde veya mikroorganizma) tanıma özelliğine sahiptir. Bu patojenleri tanır, yerlerini tespit eder ve tam olarak bu patojenlerle savaşmaya uygun olan antikorlar üreterek onlarla mücadele ederler. Böylece tehlikeli enfeksiyonlar önlenebilir veya ortadan kaldırılabilir.

  Bununla birlikte bağışıklık sistemi, bazen normal şartlarda beden için herhangi bir tehlike teşkil etmeyen maddeler sebebiyle de yukarıda bahsetmiş olduğumuz savunma mekanizmalarının harekete geçirebilir. Bu maddelere karşı bağışıklık sisteminin verdiği tepki, alerjik tepki veya alerjik reaksiyon olarak isimlendirilir. Alerjik reaksiyonlar ilaç kullanımından bazı besinlerin tüketimine, hayvan tüylerinden polenlere kadar pek çok farklı alerjen nedeniyle tetiklenebilirler. Alerjiler, kontrol altına alınmadıkları takdirde bireylerin yaşam kalitelerini ciddi ölçüde düşürürler, bazen ise şiddetli alerjik reaksiyonlar bireyin yaşamını tehdit edebilirler. Yazımızın devamında ‘’Alerji tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Alerji tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Alerji belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Alerji testi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara alerji tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Alerji Nedir?

  Alerji, vücudun savunma sisteminin normalde vücut için herhangi bir tehlike oluşturmayan maddelere karşı reaksiyon göstermesidir. Alerjiler bazen tehlikeli maddelere karşı olarak da ortaya çıkar ancak vücudun verdiği tepki, alerjenin oluşturduğu tehdit ile orantılı değildir ve çoğu zaman hastanın kendisine zarar verir. Günümüzde yaygın olarak deneyimlenen pek çok alerji türü bulunmaktadır. Bu alerjilerin kesin olarak teşhis edilmesi, alerjenlerin tespit edilmesi ve etkili tedavinin mümkün olabilmesi için mutlaka alanında uzman bir hekimle ile görüşülmelidir.

  Alerji Türleri Nelerdir?

  Alerji türleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Alerjik astım.
  • Ürtiker, yani kurdeşen hastalığı.
  • Gıda alerjileri.
  • Kedi alerjisi ve benzer evcil hayvan alerjileri.
  • Toz alerjisi.
  • Bahar alerjisi.
  • Saman nezlesi (alerjik rinit).
  • Konakt dermatit.
  • Anafilaktik şok ve anafilaksi.
  • İlaç alerjisi.

  Alerji türleri bu şekilde sıralanabilir.

  Alerji Neden Olur?

  Alerjiler, bağışıklık sisteminin normalde vücut için zararlı olmayan maddeleri tehdit olarak görmesi sonucu ortaya çıkarlar. Bağışıklık sisteminin ilgili maddelere karşı neden aşırı duyarlı olduğu tam olarak bilinmemektedir.

  Alerji Belirtileri Nelerdir?

  Alerji belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Göz kaşıntısı.
  • Gözlerde kızarma.
  • Burun akıntısı ve burun kaşıntısı.
  • Tekrar eden hapşırmalar.
  • Öksürme.
  • Cilt yüzeyinde döküntü ve kızarıklık.
  • Hazımsızlık.
  • Karın ağrısı.
  • Mide bulantısı.
  • İshal.
  • Nefes almakta güçlük çekmek.
  • Göğüs ağrısı.
  • Dilin şişmesi.

  Alerji belirtileri genel olarak bu şekilde sıralanabilir. Bununla birlikte bahsi geçen belirtiler, geçirilen alerjik reaksiyonun türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu belirtilerden birkaçını, belli örüntüler ile deneyimleyen kişiler alerjik reaksiyonlardan şüphelenebilirler. Ancak kesin teşhis için mutlaka bir doktorla görüşülmelidir.

  Alerji Kimlerde Ankara Görülür?

  Alerji, her yaştan ve cinsiyetten bireyde görülebilir. Alerjiler genellikle çocukluk çağında teşhis edilirler, bununla birlikte yalnızca çocukluk çağına özgü değillerdir. Yetişkinlikte de devam edebilirler. Ailesinde alerji geçmişi olan bireyler alerjiler açısından daha büyük bir risk altındadırlar.

  Alerji Ankara Tehlikeli Mi?

  Alerjiler genellikle tehlikesiz reaksiyonlardır. Alerjenlere olan maruziyet sonlandırıldığında alerjiler de ortadan kaybolurlar. Bununla birlikte bazı alerjik reaksiyonlar solunum yollarını ve sindirim sistemi gibi önemli sistemleri etkilemeleri nedeniyle tehlikeli olabilirler. Anafilaksi gibi tehlikeli alerjik reaksiyonlar solunum ve dolaşım sisteminin ideal bir şekilde çalışmasını engelleyerek bireyin yaşamını tehdit edebilirler. Bu yüzden alerjik reaksiyonların hafife alınmamaları tavsiye edilir.

  Alerji Ankara Geçici Mi?

  Alerjiler geçici reaksiyonlardır. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi genellikle, ilgili alerjenle olan temas veya maruziyet sonlandırıldığında alerjik reaksiyonlar da zaman içerisinde etkilerini kaybederler. Bununla birlikte hastanın daha hızlı rahata kavuşması için tedavi uygulamaları elzemdir.

  Alerji Testi Nedir?

  Alerji testi, alerjileri kesin olarak teşhis etmek ve hangi alerjenlerin bireyde alerjiye yol açtığını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen tarama uygulamalarıdır. Bu uygulamalar ilgili alerjenlerin deriye temas ettirilmesi, fiziksel birtakım koşulların yaratılması veya basit enjeksiyon işlemleri ile yapılabilirler. Alerji testleri hakkında daha kapsamlı bilgi için sitemizdeki diğer içerikleri inceleyebilirsiniz.

  Alerji Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Alerji tedavileri genellikle alerji semptomlarının kontrol altına alınması için gerçekleştirilirler. Bu kontrol altına alma girişimi de özel ilaçlar ile yapılır. İlaçların kullanım süresi hastanın ihtiyaçlarına ve alerjinin türüne göre değişiklik gösterebilir.

  Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Alerji tedavisi, antihistaminikler ve benzeri ilaçlar ile hastanın şikayetlerinin kontrol alınması için yapılır. Bu ilaçlar alerjik reaksiyonların vücut üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilir ve hastanın rahatlamasını sağlayabilirler.

  Alerji tedavisi kapsamında immünoterapi veya alerji aşısı adı verilen tedavileri de gerçekleştirilebilir. Bu tedaviler hastanın, ilgili alerjene karşı tolerans kazanmasına yardımcı olurlar. Böylece hasta bu alerjene maruz kaldığında alerjik reaksiyon deneyimlemez.

  Alerji tedavisi kapsamında hastanın ilgili alerjeni yaşamından çıkarması da çok önemlidir. Hasta alerjiye neden olan alerjene maruz kalmamak için aktif olarak çabalamalı ve birtakım yaşam tarzı değişiklikleri yapmalıdır. Doktorunuz tedavi sürecinde sizi bu yaşam tarzı değişiklikleri hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Ankara Alerji Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara alerji tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Tedavinin detayları belirlendikten sonra ücret hakkında bilgilendirme yapılabilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button