Solunum Fonksiyon Testi Ankara

  Solunum fonksiyon testi Ankara, solunum yollarının ve akciğerin çalışma performansının ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilen testtir. Solunum, tartışmasız bir şekilde canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için vazgeçilmez bir fonksiyondur. Solunum ile akciğerlerde toplanan oksijen, özel dokular yardımı ile kana karışır. Oksijen bakımından zengin olan kan kalp tarafından, atardamarlar yolu ile hücrelere iletilir. Böylece hücreler, enerji üretebilmek ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için oksijeni kullanırlar. Bu kullanım sonucu ortaya çıkan karbondioksit isimli gaz da yine solunum yolu ile vücuttan atılır.

  Bazı hastalıklar, insan vücudu için son derece önemli olan solunum faaliyetine zarar verebilirler. Hastanın gerektiği miktarda veya şekilde solumasına engel olarak doku hasarlarının meydana gelmesine ve hatta ileri durumlarda bireyin yaşamının tehlikeye girmesine yol açabilirler. Bu hastalıkların teşhis sürecinde, solunum faaliyetinin ne derece zarar gördüğünü ölçmek için çeşitli testlere başvurulabilir. Solunum fonksiyon testi de bunlardan biridir. Yazımızın devamında ‘’Solunum fonksiyon testi Ankara nasıl yapılır?’’, ‘’Solunum fonksiyon testi Ankara ne kadar sürer?’’, ‘’Solunum fonksiyon testi sonuçları ne zaman belli olur?’’ ve ‘’Solunum fonksiyon testi hangi durumlarda yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara solunum fonksiyon testi hakkında detaylı bilgi için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Solunum Fonksiyon Testi Nedir?

  Solunum fonksiyon testi, akciğerin çalışma kapasitesinin, akciğere tek nefeste alınan hava hacminin ve alınan havanın solunma hızının tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilen testtir. Solunum fonksiyon testi, özellikle de solunum güçlüğü çeken bireylere yapılır. Solunum fonksiyon testi sayesinde akciğerlerin ne kadar verimli çalıştığı tespit edilebilir. Böylece olası problemler erkenden tespit edilebilir ve hastanın sağlığını korumaya yönelik önlemler alınabilir.

  Solunum Fonksiyon Testi Neden Yapılır?

  Solunum fonksiyon testi, solunum ile alakalı potansiyel sorunların tespit edilebilmesi ve astım gibi solunum sistemi hastalıklarına akciğerlerin etkilenme derecesini belirlemek ve erkenden müdahale edilebilmesi için yapılır. Solunum fonksiyon testinin akciğerin kapasitesini ölçmek, belli bir sürede akciğere giren hava miktarını belirlemek gibi önemli amaçları vardır. Elde edilen bu veriler hastalıkların teşhisinde ve ne kadar ciddi olduklarının belirlenmesinde son derece etkilidirler.

  Solunum Fonksiyon Testi Kimlere Yapılır?

  Solunum fonksiyon testi, doktor tarafından gerek görülürse şu kişilere uygulanabilir:

  • Astım hastaları.
  • KOAH hastaları.
  • Nefes darlığı, hırıltı ve öksürük gibi yakınmaları olan bireyler
  • Kronik solunum yolu hastalığı olan bireyler.
  • Kalp ve damar hastalıklarına sahip olan bireyler.
  • Aşırı kilolu bireyler.
  • Sigara bağımlıları.
  • Solunum sistemini veya kalbi ilgilendiren bir operasyon geçirecek olan bireyler.
  • Bronkoskopi yapılacak olan bireyler.

  Solunum fonksiyon testi bu gibi kişilere yapılabilir.

  Solunum Fonksiyon Testi Neden Önemlidir?

  Solunum sisteminin öneminden yazımız boyunca detaylı olarak bahsettik. Solunum sistemini etkileyen ciddi hastalıklar, potansiyel olarak bireyin yaşamını tehdit edebilirler. Bu yüzden bu hastalıkların varlığının veya ne kadar şiddetli olduklarının erkenden tespit edilmesi gerekir. Böylece önleyici uygulamalara veya erken tedavi seçeneklerine başvurulabilir. Hem ciddi sağlık riskleri önlenebilir hem de bireyin yaşam kalitesi önemli ölçüde arttırılabilir. Bu yüzden solunum fonksiyon testi son derece önemli bir uygulamadır.

  Solunum Fonksiyon Testi Ankara İçin Hangi Bölüme Gidilir?

  Solunum fonksiyon testi yaptırmak isteyen bireyler alerji ve immünoloji bölümüne veya göğüs hastalıkları bölümüne gidebilirler. Bu alanlarda hizmet veren hekimler solunum yollarını, akciğeri ve benzer organları tetkik etmek amacıyla solunum fonksiyon testi gibi pek çok test gerçekleştirebilirler. Eğer birey bu teste özel olarak alerjik astım veya benzer bir hastalık için gidiyorsa alerji ve immünoloji bölümüne gitmesi daha uygun olur. Aynı şekilde bu alanda hizmet veren doktorların muayenehaneleri de ziyaret edilebilir.

  Solunum Fonksiyon Testi Ne Kadar Sürer?

  Solunum fonksiyon testi oldukça hızlı bir uygulamadır. Uygulama çoğu zaman birkaç dakika içerisinde son bulmaktadır.

  Solunum Fonksiyon Testi Ankara Nasıl Yapılır?

  Solunum fonksiyon testi sırasında spirometre adı verilen özel bir cihaz kullanılmaktadır. Test sırasında hastanın burnuna küçük bir klips yerleştirilir. Daha sonra ise hastanın ağzı her hastaya özel olarak kullanılan steril bir ağızlık yolu ile spirometre isimli cihaza hizalanır. Testi gerçekleştiren sağlık görevlisi veya doktor, hastadan belli komutlar dahilinde, cihaza ağzından üflemesini ister. Bu süreçte burundan nefes alınmamalı veya verilmemelidir. Hasta, doktor tarafından verilen komutları tamamladıktan sonra test son bulur.

  Solunum Fonksiyon Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

  Solunum fonksiyon testi, doktora anlık bir görüntüleme sunmaktadır. Bu yüzden doktor, test ile ihtiyaç duyduğu verileri genellikle testten hemen sonra elde etmiş olur. Bu sonuçlar doğrultusunda hastasını bilgilendirir.

  Ankara Solunum Fonksiyon Testi Fiyatları 2024

  Ankara solunum fonksiyon testi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Doktorunuz uygulamanın ücreti ve benzer konular hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button