Kedi Alerjisi Ankara

  Kedi alerjisi Ankara, bağışıklık sisteminin kedilerin bedeninde üretilen bazı proteinlere karşı aşırı hassas olması sonucu ortaya çıkan alerjik reaksiyondur. Evcil hayvanlar, günlük yaşamımızın ve ev hayatımızın önemli birer parçasıdır. Özellikle de kediler yalnızca evlerimizde değil aynı zamanda sokaklarda da bize eşlik ederler. Bununla birlikte, bazı bireyler kedileri her ne kadar çok sevseler de bağışıklık sistemleri nedeniyle kedilere ve benzer hayvanlara karşı alerjik olabilirler.

  Kedilerin idrarlarında, derilerinde veya tükürüklerinde bulunan bazı proteinler bireyin bağışıklık sistemi tarafından tehlikeli bir madde olarak algılanabilir. Bu da bağışıklık sisteminin harekete geçmesine, alerji reaksiyonu oluşturmasına neden olur. Kedi alerjisi, bireyin cilt problemleri ve solunum sorunları deneyimlemesine yol açabilir. Cilt döküntüleri, tekrar eden hapşırma ve kaşıntı gibi şikayetler bireyin günlük yaşamına zarar verebilir, yaşam kalitesini düşürebilir. Özellikle de bazı kişilerde alerjik astım şikayetleri ortaya çıkabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Kedi alerjisi belirtileri nelerdir?’’, ‘’Kedi alerjisi testi nedir ve nasıl yapılır?’’, ‘’Kedi alerjisi olanlar kedi bakabilir mi?’’ ve ‘’Kedi alerjisi tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kedi alerjisi tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Kedi Alerjisi Nedir?

  Kedi alerjisi, bağışıklık sisteminin kedilerle, kedi tüyleriyle veya kedilerin deri döküntüleri ile temas sebebiyle yol açtığı reaksiyondur. Kedi alerjisi yaygındır. Özellikle alerjik astımı olan bireyler kedi alerjisinden çok daha ciddi etkilenebilirler.

  Kedi Alerjisi Ankara Neden Olur?

  Kedi alerjisi, kedilerin döktüğü tüylerden, ölü deriden veya kedi salyasından kaynaklanabilir. Bazı bireylerin bağışıklık sistemi, bu kedilerin vücudunda üretilen protein yapılarına karşı fazla duyarlı olabilir. Eğer bu bireyler kedi tüyüne, kedi derisine veya salyasına maruz kalırlarsa alerjik reaksiyon gösterebilirler.

  Kedi Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

  Kedi alerjisi belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Burun akıntısı.
  • Hapşırma.
  • Burun tıkanıklığı
  • Geniz akıntısı
  • Burunda kaşıntı
  • Göz kaşıntısı.
  • Gözlerde kızarma ve yanma hissi.
  • Nefes darlığı ve göğüs bölgesinde sıkışma hissi.
  • Öksürük
  • Hırıltılı solunum
  • Cilt kaşıntısı.
  • Ciltte kabarma ve kızarmalar.

  Kedi alerjisi belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Kedi alerjisine bağlı olarak astım atakları veya krizleri ortaya çıkabilir. Bu da belirtilerin çok daha şiddetli deneyimlenmesine, bireyin nefes almakta güçlük çekmesine yol açabilir. Bu yüzden kedi alerjisi veya genel olarak evcil hayvan alerjileri ihmal edilmemelidir.

  Kedi Alerjisi Ankara Kimlerde Görülür?

  Kedi alerjisi en sık görülen alerji türlerinden biridir. Farklı evcil hayvanlar da alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Kedi alerjisi veya evcil hayvan alerjisi için tek risk faktörü genetik yatkınlıktır. Ailesinde evcil hayvan alerjisi geçmişi olan bireyler, benzer alerjik hastalıklara çok daha yatkın olabilirler.

  Kedi Alerjisi Olanlar Kedi Bakabilir Mi?

  Kedi alerjisine sahip olan bireylere evlerinde kedi bulundurmamaları önerilir. Ancak şikayetlerinin ne kadar şiddetli olduğuna ve benzer etmenlere göre, kendi tercihleri doğrultusunda evlerinde kedi besleyebilirler. Bununla birlikte kedi alerjisi olan bireyler yine de kedi beslemek istiyorlarsa evlerini düzenli olarak temizlemelidirler ve doktorlarının da konu hakkındaki görüşlerini almalıdırlar.

  Kedi Alerjisi Testi Nedir?

  Kedi alerjisi testi, bireyin kedilere alerjisinin olup olmadığını kesin olarak tespit etmek amacıyla yapılan tanılama uygulamasıdır. Kedi alerjisi testi, deri prick testi şeklinde yapılabilir. Bu test sayesinde bireyin hangi evcil hayvanlara alerjisi olduğu anlaşılabilir.

  Kedi Alerjisi Ankara Tedavi Edilebilir Mi?

  Kedi alerjisi, uygun tedavi ile kontrol altına alınması mümkün olan ancak tamamıyla tedavi edilmesi mümkün olmayan bir rahatsızlıktır. Kedi alerjisini tamamen ortadan kaldırmak için kullanılan herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte günümüzde immünoterapi uygulamalarının bazı alerjenlere karşı kişiye tolerans kazandırabildiği bilinmektedir.

  Kedi Alerjisi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Kedi alerjisi tedavisi kapsamında reçete edilen ilaçlar, bireyin şikayetleri devam ettiği sürece kullanılmalıdırlar. Hastalar doktorlarının da önerisi doğrultusunda şikayetleri son bulduğunda bu ilaçlara ara verebilir, ani gelişen reaksiyonlar sırasında ise yeniden ilaçlarını kullanmaya başlayabilirler.

  Kedi Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kedi alerjisi tedavisi kapsamında çeşitli ilaç uygulamalarına ve yaşam tarzı değişikliklerine başvurulması mümkündür. İlaç tedavileri genellikle buruna sıkılan kortizonlu spreyler (nasal kortikosteroid) antihistaminik adı verilen ilaçlarla yapılmaktadır.

  Kedi alerjisine sahip olan bireylere, kediler ile olan ilişkilerini sınırlandırmaları tavsiye edilir. Eğer bireyler yine de evlerinde kedi beslemek istiyorlarsa düzenli olarak evlerini havalandırmalı, halılarını ve yataklarını (ölü derilerden ve tüylerden) temizlemelidirler.

  Ankara Kedi Alerjisi Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara kedi alerjisi tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Tedavinin detayları belirlendikten sonra ücret hakkında bilgilendirme yapılabilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button