Kurdeşen Ankara

  Kurdeşen Ankara, kurdeşen dökmek veya ürtiker adı ile de bilinen alerjik reaksiyondur. Deri, insan vücudundaki en geniş organdır. Dış dünyaya karşı bir bariyer görevi gören deri, altında yer alan dokuları muhafaza eder. Mikroorganizmaların, zararlı kimyasalların, ışınların ve benzer tehlikeli maddelerin; altında yer alan önemli doku ve organlara ulaşmasını, onlara zarar vermesini engeller. Aynı zamanda vücut ısısının düzenlenmesine de yardımcı olur. Deri, bağışıklık sistemi tarafından aktif bir şekilde korunmaktadır. Böylece cildin belli katmanlarını aşmış olan tehlikeli yapılarla da başarılı bir şekilde mücadele edilebilmektedir. Bununla birlikte deriyi koruyan bağışıklık sistemi, bazen deri veya bedenin geri kalanı için herhangi bir tehlike oluşturmayan maddeleri de tehlikeli kabul edebilir. Bu yüzden de bu maddelerle mücadele etmeye başlayabilir. Bahsi geçen maddeler arasında ilaçlar veya çeşitli besinler bulunabilmektedir.

  Kurdeşen gerek bahsi geçen alerjenler gerekse de enfeksiyona yol açan bakteriler, mantarlar veya virüsler nedeniyle meydana gelebilir. Hatta bazen yoğun sıcaklık değişimleri ve terleme gibi etmenler de kurdeşene neden olabilir. Yazımızın devamında ‘’Kurdeşen neden olur?’’, ‘’Kurdeşen tamamen tedavi edilebilir mi?’’, ‘’Kurdeşen kendi kendine geçer mi?’’ ve ‘’Kurdeşen tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kurdeşen tedavisi ve kurdeşen hastalığının detayları hakkında bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Kurdeşen Nedir?

  Kurdeşen, deride kaşıntılı, kırmızı renkli kabartıların ortaya çıkması ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Bu kabartılar genellikle herhangi bir alerjen maddeye marzuiyeti nedeniyle meydana gelirler. Kurdeşen, her yaş grubunda görülebilir ancak genellikle genç yetişkinlerde ve orta yaşlılarda daha sık görülür. Kurdeşen belirtileri arasında cilt yüzeyinde oluşan merkezi soluk renkli kırmızı kabartılar, kaşıntı, yanma hissi ve bazen ise ağrı bulunur. Kurdeşenin belirtileri ani bir şekilde ortaya çıkar, bu belirtiler birkaç saat ile birkaç gün sürebilir. Kurdeşen nedeniyle ortaya çıkan şikayetler bireyin günlük yaşamını ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilir. Birey bu belirtiler nedeniyle uyku problemleri yaşayabilir, çalışırken kaşıntı hissi gibi şikayetlerden dikkatini belli bir konuya vermekte zorlanabilir. Ayrıca cildindeki kızarıklıklar nedeniyle kendisini kötü hissedebilir. Kurdeşen tıp dilinde ürtiker ismi ile de bilinmektedir.

  Ürtiker Nedir?

  Ürtiker, alerjenlerin cilde teması ile meydana gelen, döküntülü kızarıklıklara yol açan ve bireyin yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. tıbbi olarak ürtiker olarak tanımlanır.

  Kurdeşen Ankara Neden Olur?

  Kurdeşen, genellikle herhangi bir alerjen maddenin cilt yüzeyine temas etmesi sonucu oluşur. Bu temas veya maruziyet, vücudun savunma sisteminin harekete geçmesine yol açar. Harekete geçen savunma sistemi bölgede histamin gibi kimyasalların salgılanmasına sebep olur. Buna bağlı olarak da cilt yüzeyinde kızarıklık ve kaşıntı gibi şikayetler görülür. Çeşitli ilaçlar, yiyecekler ve içecekler kurdeşene neden olabilirler. Böcek ısırıkları, enfeksiyonlar ve bazı romatizmal sorunlar da kurdeşene neden olabilir.

  Kurdeşen Belirtileri Nelerdir?

  Kurdeşen belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Çevresi kırmızı, merkezi ise genellikle soluk renkli olan kabarıklıklar ve döküntüler.
  • Kabarıklıkların çevresinde yoğun bir kaşıntı hissi.
  • İlgili bölgelerde ağrı, yanma ve batma hissi.

  Kurdeşen belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Kurdeşen belirtileri ve bu belirtilerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Kurdeşen Ankara Kimlerde Görülür?

  Kurdeşen son derece yaygın bir sağlık sorunudur. Tıp dilinde ürtiker olarak bilinen bu sorun hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilir. Cinsiyet veya etnik köken kurdeşen için ek bir risk oluşturmamaktadır. Günümüzde her 5 kişiden birinde kurdeşen görülebilmektedir. Bazı genetik faktörlerin, kurdeşenin ortaya çıkmasında rol oynayabildiği düşünülmektedir. Bu yüzden ailesinde kurdeşen sorunu deneyimleyen bir birey olan kişiler, kurdeşen açısından daha büyük bir risk altında olabilirler.

  Kurdeşen Ankara Tehlikeli Mi?

  Kurdeşen bireyin yaşamını tehdit eden ciddi sorunlara yol açmaz. Bununla birlikte daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bireyin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürebilir. Bu yüzden tehlikeli olmasa bile uzun süre devam ettiği veya sık sık tekrarladığı durumlarda ihmal edilmemelidir.

  Kurdeşen Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Kurdeşen tedavisinin süresi kişiden kişiye değişebilir. Bazı bireylerde kurdeşen şikayetler, herhangi bir tedaviye gerek kalmadan gün içerisinde kaybolabilir. Bununla birlikte kurdeşen eğer sık sık tekrar ediyorsa, belli bir ortaya çıkma örüntüsüne sahipse veya 1 ila 2 haftadan daha uzun süredir devam ediyorsa mutlaka tedaviye başvurulmalıdır. Kurdeşen tedavisi genellikle anında hastanın rahatlamasına neden olur, döküntülerin tamamen geçmesi ise birkaç günü bulabilir.

  Kurdeşen Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kurdeşen medikal ilaç uygulamaları ile tedavi edilir. Bu yüzden tedavi süreci hasta için konforludur. Bu süreçte hastaya antihistaminik adı verilen ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçlar kurdeşene bağlı gelişen şikayetlerin giderilmesinde etkilidirler. Antihistaminik tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda kortizon tedavisine başvurabilir. Eğer kortizon tedavisi sıklıkla kullanılıyorsa ya da antihistaminik tedavisi yeterli gelmiyorsa Anti-IgE (Xolair) tedavisine başvurulabilir. Reçete edilen ilaçların türü ve dozu kişiden kişiye değişebilir. Kurdeşen tedavisi kapsamında hastadan birtakım yaşam tarzı değişiklikleri yapması da istenebilir. Bu tedavi öncesinde hastaya deri prick testi gibi alerji testleri yapılabilir ve hastanın hangi alerjenler nedeniyle kurdeşen sorunu yaşadığı tespit edilebilir.

  Ankara Kurdeşen Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara kurdeşen tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Tedavinin detayları belirlendikten sonra ücret hakkında bilgilendirme yapılabilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button