Herediter Anjioödem Ankara

  Herediter anjioödem Ankara, çeşitli vücut bölgelerinde veya uzuvlarda ciddi ödem oluşumlarına neden olabilen, nadir olarak görülen bir genetik rahatsızlıktır. Herediter anjioödem, cildin dermis tabakasını ve submukozal dokuları etkileyen, genetik geçişli bir hastalıktır. Bu hastalık, inflamatuara yol açmadan, kaşıntısız ödem oluşumları ile kendisini gösterir. Herediter anjioödeme bağlı gelişen ödemler asimetrik bir yapıya sahiptir. Vücudun hemen hemen tüm bölgelerinde meydana gelebilirler. Yol açtıkları belirtiler ve şikayetler de meydana geldikleri bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Yazımızın devamında ‘’Herediter anjioödem neden olur?’’, ‘’Herediter anjioödem tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Herediter anjioödem tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Herediter anjioödem belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara herediter anjioödem tedavisi hakkında detaylı bilgi için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Herediter Anjioödem Nedir?

  Herediter anjioödem, damar geçirgenliğinin artması ve buna bağlı olarak bölgesel ödem şikayetlerinin meydana gelmesi ile karakterize olan, genetik temelli bir hastalık olup ailede de benzer hastalığı olan bireyler bulunabilir. Herediter anjioödem genellikle ataklar halinde kendisini gösterir. Herediter anjioödem atakları 72 saat kadar sürebilir. Bu süre zarfında şişlikler inmeye başlayabilir. Bununla birlikte bir sonraki atağın ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek güçtür. Yine de hastanın bazı uyaranlardan kaçınması ile herediter anjioödem ataklarının sıklığını azaltmak mümkündür.

  Herediter Anjioödem Ankara Neden Olur?

  Herediter anjioödem, birtakım genetik mutasyonlar nedeniyle, kanda C1 esteraz inhibitörü adı verilen bir maddenin yeterli miktarda bulunmaması veya hiç olmaması veya fonksiyonunu yeterli gösterememesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi genetik geçişli olan bu hastalık, çeşitli uyaranların da etkisi ile damar geçirgenliğinin artışa geçmesine ve dolayısıyla da çeşitli vücut bölgelerinde ödem oluşmasına neden olabilmektedir.

  Herediter Anjioödem Belirtileri Nelerdir?

  Herediter anjioödem belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Vücudun çeşitli bölgelerinde ödem oluşması. Ödemler ellerde, ayaklarda, bacaklarda ve hatta genital bölgede bile meydana gelebilir.
  • Karın ağrısı
  • Kaşıntısız cilt döküntüleri ve şişlikler.
  • Ses kısıklığı.

  Herediter anjioödem belirtileri daha önce de bahsettiğimiz gibi ataklar halinde ortaya çıkar ve bu ataklar 3 güne kadar etkilerini gösterebilirler.

  Herediter Anjioödem Ankara Kimlerde Görülür?

  Herediter anjioödem genetik yollardan aktarılan bir hastalıktır. Bu yüzden ebeveynlerinde veya yakın aile üyelerinde herediter anjioödem olan bireyler, genel nüfusa kıyasla daha büyük bir risk altındadır. Bu bireylerin çocukları da herediter anjioödem konusunda risk altında olabilirler.

  Herediter Anjioödem Ankara Teşhisi Nasıl Konulur?

  Herediter anjioödemin teşhis sürecinde çeşitli fiziksel muayeneler ve kan testleri gerçekleştirilebilir. Hastadan alınan kan örneği, laboratuvar ortamında özel teknikler kullanılarak incelenir. Kanın içerisinde yer alması beklenen çeşitli moleküllerin düzeyine ve fonksiyonuna bakılır. Bu kapsamda C1 estereaz inhibitörü düzeyi ve fonksiyonuna bakılır. Gerekli olursa bazı bireylerde genetik çalışma yapılır. Eğer bu moleküller hiç yoksa veya ideal seviyelerde değillerse diğer tetkik uygulamalarından da gelen veriler ile herediter anjioödem teşhisi konulabilir.

  Herediter Anjioödem Tedavisi Var Mı?

  Herediter anjioödem tedavi edilmesi mümkün bir hastalıktır. Bununla birlikte öncelikle teşhisinin kesin olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Sonrasında hastanın ihtiyaçlarına uygun, özel bir tedavi planlaması yapılabilir.

  Herediter Anjioödem Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Herediter anjioödem kronik bir hastalıktır, bu yüzden tedavisi bireyin ömrü boyunca devam etmektedir. Tedaviye ideal bir şekilde devam edildiği sürece hasta normal bir şekilde yaşamına devam edebilir.

  Herediter Anjioödem Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Herediter anjioödem tedavisi kapsamında atakları önlemek için hastaya, kanında eksik olarak bulunan inhibitör dışarıdan verilebilir. Aynı şekilde kallikrein gibi maddeleri bloklayan ilaçlar da hastaya reçete edilebilir.

  Herediter anjioödem tedavisi kapsamında hastaya, ataklar sırasında kullanması için de birtakım ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçların önerilen dozlarda, önerilen koşullar altında, ihmal edilmeden kullanılması tavsiye edilmektedir.

  Ankara Herediter Anjioödem Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara herediter anjioödem tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Tedavinin detayları belirlendikten sonra ücret hakkında bilgilendirme yapılabilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button