Gıda İntoleransı Ankara

  Gıda intoleransı Ankara, sindirim sisteminin, bireyin tükettiği besinin içerisindeki bir maddeye karşı reaksiyon göstermesi durumudur. Tüm canlılar gibi insanlar da yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. İhtiyaç duydukları enerjiyi de tükettikleri besinler sayesinde elde ederler. Tüketilen besinler, sindirim sistemi organları tarafından parçalanır ve yapı taşlarına ayrılarak hücreler tarafından kullanılmaya hazır hale getirilir. Böylece hücreler bu besinleri mitokondrilerinde oksijen ile birlikte parçalar ve ihtiyaç duydukları enerjiyi üretirler.

  Bununla birlikte bazı besinlerin veya bu besinler içerisinde yer alan bazı maddelerin, sindirim sistemi tarafından ideal bir şekilde sindirilememesi mümkündür. Bu durumda sindirilemeyen madde sindirim sistemi organlarını irrite edebilir, bu organlara zarar verebilir ve bağışıklık sistemini harekete geçirecek sorunlara yol açabilir. Gıda intoleransı olarak bilinen rahatsızlık bu nedenden meydana gelmektedir. Yazımızın devamında ‘’Gıda intoleransı neden olur?’’, ‘’Gıda intoleransı tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Gıda intoleransı tamamen tedavi edilebilir mi?’’ ve ‘’Gıda intoleransı tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara gıda intoleransı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Gıda İntoleransı Nedir?

  Gıda intoleransı, sindirilemeyen besin maddelerinin sindirim sisteminde yol açtığı rahatsızlıktır. Farklı besinler gıda intoleransına neden olabilir. Gıda intoleransına sahip olan bireylerin bu besinleri tüketmeyi bırakmaları gerekir. Mesela süt içerisinde yer alan laktozu sindiremeyen bireyler süt tüketimini bırakmalı veya kısıtlamalıdır. Yine süt üzerinden örnek vermemiz gerekirse laktoz intoleransı olan bireyler için laktozsuz süt seçeneği de mevcuttur. Bu gibi seçeneklere yönelmek bireyin yaşam kalitesini ciddi ölçüde iyileştirecektir.

  Gıda İntoleransı Neden Olur?

  Gıda intoleransı, tüketilen bir besinin veya bu besinin içerisinde yer alan maddenin sindirilememesi sonucu ortaya çıkar. Bazı besin maddelerinin sindirilebilmesi için özel enzimlere ihtiyaç duyulur. Eğer bu enzimler bireyin vücudunda üretilemiyor veya dışarıdan alınmıyorsa ilgili gıda maddesi sindirilemez ve sindirim sisteminde rahatsızlık hissi oluşmasına yol açar. Gıda intoleransı bu nedenden meydana gelir.

  Gıda İntoleransı Ankara Belirtileri Nelerdir?

  Gıda intoleransı belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Şişkinlik.
  • Aşırı gaz ve gaz sancısı.
  • Baş ağrısı.
  • Mide ağrısı ve mide bulantısı.
  • Kaşıntı hissi.
  • İshal.
  • Burun tıkanıklığı.
  • Karın ağrısı.
  • Ciltte kızarma, kaşıntı

  Gıda intoleransı bu gibi belirtilere yol açabilir. Belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu belirtiler, farklı bir rahatsızlık nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu yüzden gıda intoleransının kesin olarak teşhis edilebilmesi için bir doktor ile görüşülmelidir.

  Hangi Gıdalar Gıda İntoleransı Yapar?

  Gıda intoleransına yol açabilecek besinler ve besin ürünleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Süt ve peynir, yoğurt, krema gibi süt ürünleri. İçerisinde süt veya süt ürünleri bulunan farklı gıdalar.
  • Çikolata.
  • Yumurta, özellikle de yumurta akı.
  • MSG gibi tatlandırıcılar.
  • Gıdalara eklenen katkı malzemeleri.
  • Çilek, portakal, mandalina, domates ve benzeri meyveler.
  • Şarap, özellikle de kırmızı şarap.
  • Amin gibi organik bileşik türlerini gıdalar veya katkı malzemeleri.

  Bu gıdalar gıda intoleransına yol açabilir.

  Gıda İntoleransı Ankara Kimlerde Görülür?

  Gıda intoleransı için risk faktörleri arasında ailevi yatkınlık, yani genetik faktörler yer almaktadır. Bu yüzden aile üyelerinden birinde gıda intoleransı olan bireyler, genel nüfusa kıyasla gıda intoleransı konusunda daha büyük bir risk altındadırlar.

  Gıda İntoleransı Ankara Testi Nedir?

  Genel kapsamda Gıda intoleransı testi olarak tanımlanan ve çok sayıda besine yönelik antikor gelişimini eş zamanlı ölçen testlerin bu klinik durumların tanısında yeri yoktur ve kesinlikle önerilmez. Ancak hastanın yakınmaları ve hikayesi özelinde eksiklik olduğu düşünülen enzimlerin çalışılması (örneğin laktoz, diamin oksidaz gibi) önerilir. Bu testler kanda çalışılmakta olup  ağrısız ve konforlu bir şekilde yapılmaktadır.

  Gıda İntoleransı Tedavisi Var Mı?

  Gıda intoleransını tamamen ortadan kaldırmak için kullanılan, kesin bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte eksikliği olan enzimin sindiremediği besinlerin tüketilmemesi önerilir. Bununla birlikte gıda intoleransına sahip olan bireyin yaşam kalitesini arttırmak ve sorunsuz bir şekilde yaşamına devam etmesini sağlamak için başvurulan bazı yöntemler mevcuttur.

  Gıda İntoleransı Tedavisi Nasıl Olur?

  Gıda intoleransı tedavisi kapsamında ilk olarak mümkünse bireyin, ilgili besin ve besin maddelerini yaşamından çıkarması gerekir. Bazı durumlarda ise bu besin maddelerinin az miktarda, tolere edilebilecek sevilerde tüketilmesi de mümkündür. Günümüzde bazı besinlerin, alerjiye veya intolerans sorunlarına yol açmayan versiyonları da mevcuttur. Mesela laktoz alerjisi olan bireyler, daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi laktozsuz sütler tüketebilirler.

  Gıda intoleransı olan bireylerin, yaşam tarzlarını ve beslenme alışkanlıklarını düzenleyebilmeleri için hangi besine intoleransları olduğunu bilmeleri gerekir. Bunun kesin olarak belirlenebilmesi için de mutlaka doktora başvurmaları gerekir.

  Ankara Gıda İntoleransı Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara gıda intoleransı tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Tedavinin detayları belirlendikten sonra ücret hakkında bilgilendirme yapılabilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button