Deri Yama Testi Ankara

  Deri yama testi Ankara, hangi maddelerin hastanın cildinde alerjik reaksiyona yol açtığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bir alerji testidir. Geç tip allerjiyi gösterir. Vücudumuzu meydana getiren dokularımızın ve organlarının pek çoğunun dış dünya ile etkileşim halinde olması tehlikelidir. Deri ise sürekli olarak dünya ve çevresel etmenler ile etkileşim halindedir. Bu yüzden de kendisini koruyabilmek için kullandığı son derece etkili savunma mekanizmaları vardır. Bununla birlikte bu savunma mekanizmaları bazen ihtiyaç duyulmayan durumlarda, zararsız olan maddeler sonucu da tetiklenebilir. Bu da hastaya belli ölçülerde zarar verebilir ve hastanın yaşam kalitesini düşürebilir.

  Alerjik kontakt dermatit (egzema) gibi alerjenlere temas edilmesi sonucu gelişen alerjik rahatsızlıklar bireyin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürebilirler. Kaşıntılı, sulantılı kızarıklıklara ve yanmalara neden olabilirler. Bu rahatsızlıkların hangi alerjenler nedeniyle tetiklendiğini belirlemek, tedavi süreçlerinin planlanması için oldukça gereklidir. Yazımızın devamında ‘’Deri yama testi nasıl yapılır?’’, ‘’Deri yama testi sonuçları ne zaman belli olur?’’, ‘’Deri yama testi Ankara için hangi doktora gidilmeli?’’ ve ‘’Deri yama testi Ankara ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara deri yama testi hakkında detaylı bilgi için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Deri Yama Testi Nedir?

  Deri yama testi, alerjik kontakt dermatitin teşhis sürecinde yaygın bir şekilde kullanılan ve üzerinde birtakım alerjen maddelerin bulunduğu yamanın bireyin cildine yapıştırılması ile yapılan bir alerji testidir. Bu test sayesinde bireyin cildinde alerjik reaksiyonlara yol açan alerjen maddeler tespit edilebilir. Deri patch testi veya egzama testi olarak da bilinen bu uygulama son derece konforludur ve hasta için herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır.

  Deri Yama Testi Neden Yapılır?

  Deri yama testi, alerjik kontakt dermatit (egzema) düşünülen bireylerde bireyin bağışıklık sisteminin duyarlı olduğu maddelerin ve alerjenlerin tespit edilmesi amacıyla yapılır. Deri yama testi sayesinde alerjik rahatsızlıklar teşhis edilebilir, hangi maddelerin alerjiye yol açtığı tespit edilebilir. Deri yama testi sayesinde bu alerjenlerin bireyin yaşamından mümkün olduğunca çıkarılması sağlanabilir ve tedavi süreci özel olarak planlanabilir.

  Deri Yama Testi Kimlere Yapılır?

  Deri yama testi, alerjik kontakt dermatit düşünülen, egzama bireylere yapılır. Deri yama testi, uzman bir doktor tarafından bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

  Deri Yama Testi İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

  Deri yama testi için alerji ve immünoloji veya Dermatoloji (cildiye) bölümüne gidilmelidir. Alerji&immünoloji ile dermatoloji uzmanları, alerjik reaksiyonların ve hastalıkların nedenlerini araştırabilir, bu hastalıkları kesin olarak teşhis edebilir ve bireyin ihtiyaçlarına yönelik özel tedaviler planlayabilirler.

  Deri Yama Testi Tehlikeli Mi?

  Deri yama testi tehlikeli bir uygulama değildir. Bu uygulamanın, ciddi bir alerjik reaksiyona yol açması beklenmez. Bununla birlikte nadiren de olsa testin uygulandığı bölgede ciddi bir kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissi meydana gelebilir. Eğer bu şikayetler ortaya çıkarsa test halen yapışık durumda ise çıkarılıp hastanın doktor ile acil olarak görüşmesi gerekir.

  Deri Yama Testi Ankara Ne Kadar Sürer?

  Deri yama testinin hazırlık ve uygulama süreci genellikle 30 dakika içerisinde tamamlanmış olur. Bununla birlikte testin başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi için yamaların cilt bölgesinde bir süre beklemesi gerekmektedir. Hasta bu süreçte evine dönebilir ve testin sonucu için bekleyebilir. Yamalar 48 saat yapışık kaldıktan sonra doktor tarafından ciltten çıkarılır. Test sonucu 48., 72. ve 96. saatte okunur.

  Deri Yama Testi Ankara Nasıl Yapılır?

  Deri yama testi hasta için son derece konforlu bir uygulama aşamasına sahiptir. İlk olarak hasta uygulamanın detayları hakkında bilgilendirilir. Daha sonra ise çeşitli alerjenleri içeren özel kutucuklar, cilde zarar vermeyen yamalar veya bantlar sayesinde sırt bölgesine yapıştırılırlar. Deri yama testi sayesinde aynı anda onlarca farklı alerjeni test etmek mümkün olmaktadır. Sırta yapıştırılan bantlar hastanın günlük yaşamı için bir engel teşkil etmezler. Yamalar 48 saat yapışık kaldıktan sonra doktor tarafından ciltten çıkarılır. Test sonucu 48., 72. ve 96. saatte okunur.

  Deri Yama Testi Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

  Deri yama testi ile yerleştirilen yamalar genellikle 48 saat boyunca bulundukları bölgede kalırlar. Böylece deriyle etkileşime giren maddelerin hangilerinin alerjik reaksiyonlara yol açtığı belirlenmiş olur. Test sonucu 48., 72. ve 96. saatte okunur.

  Ankara Deri Yama Testi Fiyatları 2024

  Ankara deri yama testi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Doktorunuz uygulamanın ücreti ve benzer konular hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button