Moleküler Alerji Testi Ankara

  Moleküler alerji testi, eş zamanlı olarak birden fazla potansiyel alerjenin test edilmesine olanak sağlayan, kan alınarak kanda çalışılan yeni nesil bir alerji testidir. Bağışıklık sisteminin normalde zararsız olan maddelere karşı aşırı duyarlı olması sonucu alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar. Alerjik reaksiyonların tedavisi, immünoterapi (aşı tedavisi) ve gerekli yaşam tarzı değişikliklerinin mümkün olabilmesi için alerjiye yol açan maddelerin kesin olarak tespit edilmesi gereklidir. Böylece bireyin yaşam kalitesini iyileştirmeye, alerjik reaksiyonların sıklığını azaltmaya ve hatta immünoterapi uygulamaları ile ilgili alerjene olan duyarlılığı azaltmaya yönelik tedaviler gerçekleştirilebilir. Bu alerjenlerin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilen pek çok test vardır. Moleküler alerji testi de bunlardan biridir. Moleküler alerji testi, son derece modern bir uygulama olması ile öne çıkar. Üstelik bu test uygulaması sayesinde, eş zamanlı olarak yüzlerce alerjenin vücut üzerindeki potansiyel etkileri başarılı bir şekilde araştırılabilir. Yazımızın devamında ‘’Moleküler alerji testinin diğer alerji testlerinden farkı nedir?’’, ‘’Moleküler alerji testi sonuçları ne zaman belli olur?’’, ‘’Moleküler alerji testi Ankara ne kadar sürer?’’ ve ‘’Moleküler alerji testi Ankara nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara moleküler alerji testi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Moleküler Alerji Testi Nedir?

  Moleküler alerji testi, biyoçip yöntemi kullanılarak yüzlerce farklı alerjenin vücut üzerindeki etkilerinin araştırılmasına olanak sağlayan, modern bir alerji testidir. Bir hastalığın başarılı bir şekilde tedavi edilmesinin tek yolu, o hastalığın kesin olarak teşhis edilmesi ve hastalığa dair bilgilerin test uygulamaları ile etkili bir şekilde elde edilmesidir. Böylece elde edilen veriler ile hastanın ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek ve bunu yaparken hastanın yaşam kalitesini de arttırabilecek tedaviler planlanabilir. Moleküler alerji testi, alerjinin ne kadar şiddetli olduğu ne kadar süre devam edebileceği ve fırınlamaya karşı ne kadar duyarlı olduğu konusunda bilgi verebilir.

  Moleküler Alerji Testi Neden Yapılır?

  Moleküler alerji testi şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Potansiyel alerjenlerin vücut üzerindeki etkilerini tetkik etmek.
  • Hangi alerjenin alerjik reaksiyonlara neden olduğunu belirlemek.
  • Belirlenen alerjenlere karşı immünoterapi gibi tedaviler ve kişiye özel yaşam tarzı değişiklikleri planlamak.
  • Hastanın yaşam kalitesini arttırmak.

  Moleküler alerji testi bu gibi amaçlarla yapılabilir.

  Moleküler Alerji Testinin Diğer Alerji Testlerinden Farkı Nedir?

  Moleküler alerji testi, diğer alerji testlerine kıyasla çok daha modern bir uygulamadır. Diğer alerji testleri ile tek defada test edilebilecek alerjen miktarı kısıtlıdır. Moleküler alerji testinde ise tek defada, eş zamanlı olarak yüzlerce alerjen test edilebilir. Üstelik moleküler alerji testi çapraz reaksiyonlar hakkında da bilgi vermektedir. Bu da test ile çok daha kısa sürede istenilen verilerin toplanmasını sağlamaktadır.

  Moleküler Alerji Testi Ankara Kimlere Yapılır?

  Moleküler alerji testi, özellikle çoklu allerjen teması ile yakınmaları ortaya çıkan veya anaflaksi (alerjik şok) tarifleyen veya besin allerjisi olan veya aşı tedavisi düşünülen hastalarda yapılır. Bu testin hem çocuklara hem de yetişkinlere yapılması uygundur. Yine de doktor, test öncesinde hastanın teste uygunluğunu özel olarak değerlendirir.

  Moleküler Alerji Testi Hangi Bölüme Gidilir?

  Moleküler alerji testi için alerji ve immünoloji bölümüne gidilir. Alerji ve immünoloji uzmanları bu testin istemini gerçekleştirir, test ile elde edilen verileri yorumlayarak hastalarına özel tedavi planlamaları hazırlayabilirler.

  Moleküler Alerji Testi Tehlikeli Mi?

  Moleküler alerji testi için hastadan kan alındığı için işleme özel bir tehlike oluşturmaz. ancak bazı hastalarda test ile değil ancak kan alma işlemi ile ilişkili olarak hafif baygınlık benzeri yakınmalar olabilir.

  Moleküler Alerji Testi Ankara Nasıl Yapılır?

  Moleküler alerji testi için hastadan kan örneği alınır. Daha sonra biyoçip yöntemi kullanılarak yapılır. Bu biyoçipin içerisinde alerjiye yol açabilecek besinlerin özütleri, solunum yolu alerjilerine neden olabilecek alerjenler ve benzer maddeler yer alır. Test sırasında 300’e yakın alerjen hakkında, eş zamanlı olarak araştırma yapılır. Test süreci hasta için konforludur.

  Moleküler Alerji Testi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

  Moleküler alerji testi sonuçları, laboratuvarın yoğunluğuna göre farklı sürelerde belli olabilir. Doktorunuz test sonuçları çıkar çıkmaz sizi test ile elde edilen veriler hakkında bilgilendirecektir. Moleküler alerji testi sonrasında immünoterapi gibi alerji tedavileri planlanabilir ve hastanın gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapması sağlanabilir.

  Ankara Moleküler Alerji Testi Fiyatları 2024

  Ankara moleküler alerji testi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Doktorunuz uygulamanın ücreti ve benzer konular hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button